Sale World Cup Report

Over recent years Sale World Cup organizers have battled with high rain fall which has made competition conditions on Saturday and Sunday of the show adverse to say the least.  Thankfully for all of the hard working members and competitors alike,  the weather gods were on their side this year, with three days of perfect weather (even though a little on the warm side, but beggars can’t be choosers).

Friday Ring 1 started with a 1.20m AM7 composite class, a) Wellington Livestock 16-40 points b) Gippsland Equine Hospital Open and c) FOB livestock Young rider.  Section a) was won by Ben Conway riding Jubilee Minuet, b) by Brook Dobbin riding Landdancer and c) by local rider Tegan Chester with Ellesemere Derrilyn.

The Barton Equine 1.30m open was next on the program and this event was taken out by James Arkins riding the super talented Dreamtime Invader.   The last class for ring 1 on Friday was the Greyhounds 1.40m Open.  This class saw an opportunity for many of the world cup combinations to have a warm up and familiarization round before Saturday’s feature event, the World Cup Qualifier.  This was won by Tom McDermott riding his very scopey grey SL Limerick.

In Ring 2 the Star Trailers 90cm Encouragement Class was won by Candace Waestaff and Kings Freedom, the Premier Floats 105-110cm under 16 points Division 1 was won by Jamie Winning with Yandoo Cleopatra with Division 2 being taken out by the very clever Captain Wootanga ridden by Maureen McGrath.  Lane Clarke and GH Tiger Lily were the winners of the Bundy Ag 110-115m Junior.

Saturday morning, ring 1 started with the Williams Estate and Rotary Club of Sale 1.20m Junior which was won by Paige Cartwright riding Cinderella Man followed by the 1.20m Sporting Legends Open won by James Harvey riding the very savvy Patangas Oberon.

The Ballieu Host Mini Prix saw a strong field of experienced horses start promising an exciting class.  Brook Dobbin and Silvo jumped two lovely rounds to make it yet another Mini Prix win following wins at the Australian Titles and Showcase of Showjumping Bronze final, to name a few.  Second place went to the very consistent combination of Brooke Campbell riding the the lovely coloured stallion Copabella Visage and in third was Alison Rowland with Bickley Brook Bianca.

World Cup:

Alison Rowland and Bickley Brook Bella went into the class as the undoubted favourite being last start winners from Equitana not to mention the 2 previous World Cup wins earlier in the season.  Four horses jumped clear to go through to the second round on 0 faults.  The last combination in the first round, a treble, claimed quite a few victims as the last part walked and rode a long 2 strides which saw the back rail of part C fall for the majority of the field.

The final standings were as follows:

R1 R2 Time
1st Alison Rowland – Bickley Brook Bella 0 0 54.74
2nd Tom McDermott – CP Rolex 0 4 54.40
3rd Matt Afford – Kaluna Thunderstruck 0 4 57.55
4th Billy Raymont – Stardom 0 8 57.52
5th Tim Clarke – Caltango 4 4 60.27
6th Sheridan Manuel – Renmarno 8 4 53.12
7th Jamie Winning – Alpha Centuri 8 4 53.87
8th Jamie Kermond – Valhalla 4 8 55.45
9th Jamie Kermond – Colthaga 4 8 58.71
10th Kristy Bruhn – Harbarty

Saturdays jumping finished with the Speed derby and what an event it was.  The track required riders to jump the first part of the course in the main ring and then jump through a horse shoe brick wall into arena 2 where they then jumped two more fences before jumping back through a brush 4 or 5 strides to an Apex ending up back in ring one were there was set up more natural type fences before a bit gallop to the last, an oxer.  This was a really fun and exciting class to watch and being run under lights added an element of excitement to it.  The braver, more experienced horses came out on top in the end, with undoubtedly the fastest rider in the country, Tom McDermott riding SL Limerick coming out and jumping a first class round.  Neville Cuzner put on a great display to take out 2nd and 3rd place with Turbo Rose and Turbo Mack respectively

In ring 2 the 90cm Encouragement Class was won by Kyle Cant and Riverdowns Belle and  the 1.30m Young Rider was won by Edwina Hare riding MelonJelly.

Sunday morning started with the Gillott Enterprises Junior Championship with students of David Lever Equine dominating the line up.  Zac Hopkins won the class riding his lovely imported gelding Layland, 2nd was Nicole Bruggermann riding Master Darnley followed by Brianna Devine in 3rd riding Kirkly Hill Dejavue.

The GBG Concrete Future stars class is always a spectacle on the program at Sale, as futurities are at all of the Victorian World Cup Shows namingly Shepparton, Wodonga and Sale.  Jamie Coman rode wife Sue’s lovely Nic of Time to win the class ahead of Billy Raymont and Calandra who has been consistently in the placings in these events throughout the run.  Third place went to fellow Queenslander Tim Amitrano riding Danae.

The last class for the weekend in Ring 1 was the Calcimo Lime Young Rider Championship and this class was won by James Arkin riding Dreamtime Invader followed by Tom McDermott and Jono Smith; a strong young rider field considering all three started in the World Cup on Saturday night.

Many thanks must go to the Sale Showjumping Club for running such a wonderful event.  The facilities improve each year and it is nice to see that there is money going back into improving the club.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s